Soovitusi mitmepäevaseks matkaks

Kogu matkateemaga ürituste fookus ning võtmeülesanne on – enese hästi tundmine, samas olla veendunud, et tagatud on kõige elementaarsem turvalisus. Kõik ülejäänud, mis puudutab enesereklaami ja esiletoomis vajadust, oleneb juba igaühe ressursist ja maailmavaatest. Ehk siis, ei ole vaja hakata enesele soetama ultramoodsaid ja kalleid rõivaid ja varustust, kui olemasolevad vastavad põhinõuetele, mida allpool kirjeldan. Loomulikult on mõeldud erinevatele radadele ka erinev varustus, on suur vahe, kas matkata kenal rohelisel mäenõlval või üle 3000 meetristel tippudel; teha seda kord aastas või harrastajana tihedamini. Seepärast on siin toodu pigem inimesele, kes tahab proovida, kas mägimatkamine on üldse tema teema.

 
 

Mitmepäevase mägimatka miinimumnõuded:  

 

Riietus: Kuna ilm ja temperatuur võivad mägedes väga kiiresti muutuda, siis riietus peab olema vee-ja tuulekindel, hingavast materjalist. Ideaalne on topelt jakk: mis koosneb ala ja üle jakist. Jopet saab kanda koos või eraldi, mille tulemuseks on sibula printsiip. Püksid ideaalvariandis on reguleeritavad või lühikesed ja pikad. Hingav alussärk. Ära ei tohi unustada ka matkasokke ning sooja pesu, soojal ajal ka ujumisriideid.

 

Jalatsid: matka jalatsid peavad ümbritsema pahkluud, tagades ühteaegu maksimaalse toe ja vajaliku stabiilsuse. Ideaalsed jalatsid on hingavast ning veekindlast materjalist, kuna hoiavad jalad kuivad. Kõige paremad on nakkuva tallaga jalatsid (vihm, libedad kivid jne). Jalatsite puhul ei tohi unustada ka psühholoogilst efekti – kindel, tugev jalats hoiab su ka kindlalt teel.

 

Seljakott: peab toetuma puusadele, ehk siis mitmest kohast kinnitatav.

Matkavarustus peab alati sisaldama vihmakeepi, mis siis, kui mõnikord jääbki sellel ülesandeks vaid istmepadjaks olemine.

 

Matkakepid: kindlasti vajalikud esimestel matkadel. Füüsiliselt kergem liikuda, kuid ei saa vähendada nende olulisust ka tasakaalu hoidmisel ning säilitamisel. Ise olen kasutanud tavalisi, teleskoop keppe, mida saab ka lennuki salongi kaasa võtta.

 

Hügieenitarbed (väiksed pakendid).

 

Esmaabi tarbed: medikamendid, mida peab iga päev võtma; valuvaigisti; plaaster; villiplaaster; side; antiseptik.

 

Päikesekaitse: müts; päiksekreem.

 

Kerge, mugav õhturiietus.

 

Laetud akuga telefon, akupank

 

Söök ja jook (vett min 3 liitrit).

 

Sularaha, kuna mägihüttides on võimalik lisateenuste eest tasuda vaid sularahas.

 

Kuna kogu varustuse kanname kaasas, siis mida kergem on kott, seda nauditavam on matk. Kui tavajuhul on seljakoti optimaalne raskus 1/3 inimese kehakaalu st, siis mägimatkal seda ei soovita – kui eesmärk on nautida, mitte tegeleda kogu aeg eneseületamisega.

 

NB! Tegemist juhitud grupimatka puhul vajaliku varustusega. Kui matkata üksi, on ka nimekiri pikem.

 

Ja üsna tihti on mägedes ette tulemas päevi, kus ka kõige õigem varustus ei aita ilmastikutingimuste vastu. Ehk siis romantilisi ja meeliülendavaid vaateid võib varjata paks udu. Seega kuulub varustusse kindlasti suur hulk optimismi ja kannatliku meelt: